sedaliademocrat.com

Pettis County August 5 Primary Results

August 1, 2008

For the results from surrounding counties, click here.



PETTIS COUNTY, MISSOURI



REPUBLICAN CANDIDATES FOR NOMINATION



25 of 25 precincts reporting, including absentee votes.



For Governor



Scott Long.........................................................114



Sarah Steelman...............................................934



Kenny Hulshof..................................................1013



Jennie Lee (Jen) Schwartze Sievers............35



For Lieutenant Governor



Peter Kinder......................................................1597



Paul Douglas Sims...........................................245



Arthur Hodge, Sr. .............................................132



For Secretary of State



Mitchell (Mitch) Hubbard..................................1716



For State Treasurer



Brad Lager.........................................................1708



For Attorney General



Mike Gibbons.....................................................1710



For U.S. Representative - 4th District



Stanley Plough, Jr..............................................485



Joseph Terrazas.................................................230



Jeff Parnell..........................................................944



For State Representative - District 4



Tom Self..............................................................381



For State Representative - District 118



Stanley Cox..........................................................1231



Philip J. Sherman.................................................369



For State Representative - District 117



Kenny Jones.........................................................39



For State Representative - District 120



Scott N. Largent....................................................1



Orval Lee Page.....................................................0



For County Commissioner - Western District



Larry Wilson..........................................................946



For County Commissioner - Eastern District



Rod Lindemann.....................................................566



Gary Williams........................................................383



For Sheriff



Kevin C. Bond........................................................1829



For Assessor



Dean A. Dohrman..................................................1748



For Public Administrator



Vincent Phang.......................................................1551



For Coroner



Robert "Skip" Smith...............................................1850



For Precinct Committeewoman



Amy Carr................................................................32



Lorraine Jackson...................................................38



For Precinct Committeewoman



Betty Hopkins.........................................................29



Patty J. Schroeder.................................................27



DEMOCRATIC CANDIDATES FOR NOMINATION



For Governor



Jeremiah W. (Jay) Nixon.......................................1535



Daniel Carroll.........................................................203



For Lieutenant Governor



Sam Page..............................................................539



Michael E. Carter..................................................296



Richard Charles Tolbert.......................................173



Becky L. Plattner..................................................272



Mary Williams.......................................................208



C. Lillian Metzger..................................................86



For Secretary of State



Robin Carnahan....................................................1613



For State Treasurer



Mark Powell..........................................................461



Clint Zweifel..........................................................399



Andria Danine Simckes.......................................281



Charles B. Wheeler..............................................463



For Attorney General



Chris Koster..........................................................555



Margaret Donnelly...............................................560



Jeff Harris.............................................................452



Molly Williams.....................................................114



For U.S. Representative - District 4



Ike Skelton...........................................................1664



For State Representative - District 118



Jerry Beck...........................................................220



Kevin C. Walker..................................................532



Stan Bowlin.........................................................680



For State Representative - District 120



Kristi L. Kenney..................................................0



For County Commisioner - Western District



Randy Dillon.......................................................613



Phyllis Domann..................................................494



For County Commisioner - Eastern District



Bill Noland..........................................................570



For Sheriff



Brad Anders........................................................1404



For County Treasurer



Jane Kelley.........................................................1587



For Public Administrator



Charli Ackerman.................................................1584



For Surveyor



Kerry Turpin........................................................1547



LIBERTARIAN CANDIDATES FOR NOMINATION



For Governor



Andrew W. Finkenstadt......................................1



For Lieutenant Governor



Teddy Fleck........................................................1



For Secretary of State



Wes Upchurch....................................................1



SPECIAL ELECTION



Proposition - Telecommunications Tax



Yes: 26



No: 22