Last updated: September 08. 2013 8:57PM - 124 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

For the results from surrounding counties, click here.



PETTIS COUNTY, MISSOURI



REPUBLICAN CANDIDATES FOR NOMINATION



25 of 25 precincts reporting, including absentee votes.



For Governor



Scott Long.........................................................114



Sarah Steelman...............................................934



Kenny Hulshof..................................................1013



Jennie Lee (Jen) Schwartze Sievers............35



For Lieutenant Governor



Peter Kinder......................................................1597



Paul Douglas Sims...........................................245



Arthur Hodge, Sr. .............................................132



For Secretary of State



Mitchell (Mitch) Hubbard..................................1716



For State Treasurer



Brad Lager.........................................................1708



For Attorney General



Mike Gibbons.....................................................1710



For U.S. Representative - 4th District



Stanley Plough, Jr..............................................485



Joseph Terrazas.................................................230



Jeff Parnell..........................................................944



For State Representative - District 4



Tom Self..............................................................381



For State Representative - District 118



Stanley Cox..........................................................1231



Philip J. Sherman.................................................369



For State Representative - District 117



Kenny Jones.........................................................39



For State Representative - District 120



Scott N. Largent....................................................1



Orval Lee Page.....................................................0



For County Commissioner - Western District



Larry Wilson..........................................................946



For County Commissioner - Eastern District



Rod Lindemann.....................................................566



Gary Williams........................................................383



For Sheriff



Kevin C. Bond........................................................1829



For Assessor



Dean A. Dohrman..................................................1748



For Public Administrator



Vincent Phang.......................................................1551



For Coroner



Robert "Skip" Smith...............................................1850



For Precinct Committeewoman



Amy Carr................................................................32



Lorraine Jackson...................................................38



For Precinct Committeewoman



Betty Hopkins.........................................................29



Patty J. Schroeder.................................................27



DEMOCRATIC CANDIDATES FOR NOMINATION



For Governor



Jeremiah W. (Jay) Nixon.......................................1535



Daniel Carroll.........................................................203



For Lieutenant Governor



Sam Page..............................................................539



Michael E. Carter..................................................296



Richard Charles Tolbert.......................................173



Becky L. Plattner..................................................272



Mary Williams.......................................................208



C. Lillian Metzger..................................................86



For Secretary of State



Robin Carnahan....................................................1613



For State Treasurer



Mark Powell..........................................................461



Clint Zweifel..........................................................399



Andria Danine Simckes.......................................281



Charles B. Wheeler..............................................463



For Attorney General



Chris Koster..........................................................555



Margaret Donnelly...............................................560



Jeff Harris.............................................................452



Molly Williams.....................................................114



For U.S. Representative - District 4



Ike Skelton...........................................................1664



For State Representative - District 118



Jerry Beck...........................................................220



Kevin C. Walker..................................................532



Stan Bowlin.........................................................680



For State Representative - District 120



Kristi L. Kenney..................................................0



For County Commisioner - Western District



Randy Dillon.......................................................613



Phyllis Domann..................................................494



For County Commisioner - Eastern District



Bill Noland..........................................................570



For Sheriff



Brad Anders........................................................1404



For County Treasurer



Jane Kelley.........................................................1587



For Public Administrator



Charli Ackerman.................................................1584



For Surveyor



Kerry Turpin........................................................1547



LIBERTARIAN CANDIDATES FOR NOMINATION



For Governor



Andrew W. Finkenstadt......................................1



For Lieutenant Governor



Teddy Fleck........................................................1



For Secretary of State



Wes Upchurch....................................................1



SPECIAL ELECTION



Proposition - Telecommunications Tax



Yes: 26



No: 22


Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute