Last updated: September 05. 2013 5:49PM - 160 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Two students received State Fair Community College’s top academic awards Thursday at the college’s 2013 honors convocation in the Fred E. Davis Multipurpose Center.


Debra McNeely, of Eldon, received the Distinguished Student Award for students earning associate of arts degrees. McNeely, a sociology/social work major, also received an Outstanding Student Award and the Valerie Dent Scholarship.


Rebecca Escobar, of Carthage, received the Distinguished Student Award for students earning associate of applied science degrees. Escobar, a radiologic technology major, also received an Outstanding Student Award.


Students named president scholars were Shawn Crough, of Lincoln; Joshua Holsten, of Stover; Kevin Lake, Kayla Snapp, Devlin Tippett and Elizabeth Rae, all of Sedalia; Dane Paulsen, of Warsaw; Charlee Poree, of Whiteman Air Force Base; Lisa Rehmer, of Pilot Grove; Margaret Sanders, of Tipton.


Students named outstanding students were Connie Berwanger, of Bunceton; Darlene Free, of Calhoun; Judith Ehlers and Emily Perkins, both of Cole Camp; Tami Myers, Misty Palmer and Karen Schelp, all of Concordia; Bobbi Gant, of Edwards; James Allain, of Florence; Noah Hardy and Amy Holdman, both of Green Ridge; Tanya Brandkamp, of Houstonia; Carla Caldwell, Eliveth Gonzales and Kitty Ring, all of Knob Noster; Melissa Bedwell and Nora Torres-Lopez, all of La Monte; Shawn Crouch, Lincoln; Brandon Cornine, Cassandra DeLeon, Marie Malan, Jose Mejia Guerra, all of Marshall; Lauren Cox, of Mora; Lisa Rehmer and Katarina Twenter, both of Pilot Grove; Leslie Allen, Jimmie Ashcraft, Oxana Berber, Elizabeth Blum, Nathaniel Caskey, Jessica Castillo, David Cramer, Krissy Espinosa, Liliya Fedorenko, Rachel Finnell, Brooke Garretson, Danielle Gerke, Tasha Haulotte, Angela Johnson, John Kolasky, Bethany Kreisel, Kevin Lake, Thomas Martin, Cole McMullin, Michael Miller, Stephanie Morey. Anicka Oyen, Leslie Potter, Elizabeth Rae, Jacqueline Reyes, Courtney Rumans, Kayla Snapp, Debra States, Amber Stoltman, Devlin Tippett, Parker Twenter, Amy Von Holten, Audrey Yazell, all of Sedalia; April Anderson and Kendra Sanders, both of Smithton; Joshua Holsten, Stover; Kyle Fuehring Sweet Springs; Isaac Garber, Morgan Jester, Jacob Knipp, Laura Petree and Margaret Sanders, all of Tipton; Ronald Leathers, Versailles; Zachary Acreman, Matthew Jackson, Debra Mitchell, Dane Paulsen, Mica Vogler, all of Warsaw; Nancy Johnson, Charlee Poree and Megan Salyer, all of Whiteman Air Force; Rachel Hamilton, Leeza McCampbell and Hannah Miller, all of Windsor.


Jacob Knipp, of Tipton, received first place in desktop publishing. He was the president of Phi Beta Lambda at SFCC.


Laura Petree, of Tipton, placed first in sales presentation and first in desktop publishing. She is vice president of PBL and state PBL parliamentarian.


Morgann Gregory, of Houstonia, was the 2012-2013 treasurer and Missouri Post-Secondary Agriculture Student


Kevin Lake, of Sedalia, was named to the 2013 All Missouri Academic Team.


Magen Hudson, of Sedalia, received second place in telecommunications and third place in word processing. She is secretary of PBL at SFCC.


Christina Carroll, of Sedalia, placed fifth in telecommunications and is treasurer of PBL at SFCC.


Students who received academic excellence in anatomy were Curtis Holman, Marina Oberle, Lyubov Sidlinskaya and Morgan Tunis, all of Sedalia.


Students who received academic excellence in geology were Brenna Hendrix, of Sedalia; and Dakota Kroeschen, of Florence.


Students who received academic excellence in wildlife conservation were Carla Caldwell, of Knob Noster; and Michael Pottorff, of Lincoln.


Alyssa Anderson, of Smithton, received the Access Leadership Award.


Mariah Hawk, of Sedalia, received the Campus Activities Board Service Award.


Brooke Allee, of Sedalia, received the Cindy Henke Spirit of Nursing Award.


Lyndsey Hernandez, of Knob Noster, received the Emerging Leaders Award.


Jimmie Ashcraft, of Sedalia, received the English Honors Award.


Susan Meyer, of Sedalia, received first place in the National Post-Secondary Agriculture Students Career Progress — Horticulture, Environment & Natural Resource Contest.


Penny Warner, of Ionia, received first place in National Post-Secondary Agriculture Students Floriculture Employment Interview.


Keyna Meives, of Sedalia, received the Hire Attire Award.


Luis Pereira, of Sedalia, received IMAGE Diversity Award.


Megan Wheeler, of Sedalia, received the Leora Bremer Spirit of Nursing Award.


Megan Salyer, of Whiteman Air Force Base, received the Missouri League of Nursing Outstanding Student Award


Daniel Rhoads, of Sedalia, was named the most determined reading student.


Maelea Sanders, of Warsaw, was named the most improved in reading.


Deana Taylor, of Sedalia, received the Non-Traditional Student Award


Taylor McGovern, of Windsor, received the Outstanding Ambassador Award.


Carl Wilken, of Sedalia, was named an outstanding instrumentalist.


Eliveth Gonzales, of Knob Noster, was named an outstanding international student.


Kristina Izoita, of Hughesville, was named an outstanding reading student.


Kelly O’Bryan and Carl Wilken, both of Sedalia, were named an outstanding resident assistants.


Mariah Hawk, of Sedalia, was named an outstanding vocalist.


Jonathon Jarvis, of Tipton, received the Paul Nieder History Award.


Bradlee Hall, of Sedalia, received the Mary Bruns Scholarship.


Samantha Henley, of Mora, was named the PTK Member of the Year


Kayla Snapp and Antoinette Taylor, both of Sedalia, received the Scholar Athlete Award.


Brandy Wilson, of Sedalia, received the Student Success Award.


Julie Miller, of Stover, was named the TRiO Student of the Year.


Constance Holden, of Whiteman Air Force Base, and Brianna Petree, of Sedalia, received the Young Educator Award.



Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Sedalia Gas Prices provided by GasBuddy.com